Narın Gezisi #2 [Çoñ Tuz (Büyük Tuz) ve Küygön Suu (Yanan Ateş)]


Kırgızistan'ın Narın Bölgesi'ndeki Koçkor semtinde yer alan Çoñ Tuz (Büyük Tuz) Mağarası 1950'li yıllarda Koreliler tarafından keşfedilmiş.


Uzun süreler boyunca bu mağaradan çıkarılan tuz, halkın tuz ihtiyacını da karşılamış. Günümüzde bu mağaralar sadece turist çekmek için kullanılmakta. Nasıl mı? - Bu mağaralar astım hastalığına ve çeşitli hastalıklara iyi geliyor da ondan.


Dağlardakilerin kar olduğunu sakın düşünmeyin çünkü; bu beyazlık aslında tuz.


Mağaraya bu evin içinden giriliyor. Yani giriş yukarıda görmüş olduğunuz metal kapı değil.


Tuz mağarasının girişi. 
Mağara böyle kirişler ile desteklenmiş durumda.


Mağara duvarına böyle şekiller verilmiş. Daha ilerileye doğru adım attığınızda ise sizi mağaranın içerisinde yer alan misafirheneler (odalar) ve sinema salonu karşılıyor.


Mağaranın içinde küçük bir göl bile var. Hatta bu gölün hemen üstüne çiçekler asılmış durumda.Bu mağaraya giriş ise oldukça pahalı: 1500 Som. Yani, 75-80 TL civarında. Tabi pazarlıkla bu fiyatı da aşağıya çekebilirsiniz.


Mağaranın içinden dilerseniz kaya tuzu da alabilirsiniz. Ben küçüğünü aldım ama adam özellikle büyüğünü verdi. Böylelikle iki kaya tuzum oldu. Bunları dövüp toz haline getirdikten sonra koklarsanız nefesinizi yenileyip yine astım tedavisinde kullanabilirmişsiniz.


Bu arada tuz mağaraları dağın altını tamamen kaplıyor diyebiliriz sanırım.Yani oldukça büyük.


Mağaradan ayrılıp tekrar Koçkor'un merkezine dönmek istediğimizdeyse, yol üzerinde böyle ilginç bir tabiat harikasıyla karşılıyoruz. Adı: Küygön Suu. Yani; Yanan Su. Kısa bir videoyu da buraya ekliyorum merak edenler için. Su harbiden yanıyor ve aynı zamanda içilebiliyor.

 
Ve Narın'a veda ediyoruz. Açıkçası şunu söylemeliyim ki, eğer doğa aşığıysanız Narın tam size göre bir yer. Aşağıdaki manzaralar bile bunu kanıtlar nitelikte zaten.

 

Bu arada manzara da yer alan yerin göl manzarası olduğunu sakın düşünmeyin. Bu yer aslında baraj. Yanlız bu barajda yer alan su direk dağdan geldiği için mi bilemiyorum ama gerçekten muhteşem bir renge ve berraklığa sahip.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder