Isık-Köl (Göl) Gezisi #9 [Karakol: Hacı İbrahim (Dungan) Camii]


Kırgızistan'ın Isık Köl (Göl) Bölgesi'ndeki Karakol şehrinde yer alan Hacı İbrahim (Dungan) Camii, yine aynı bölgede bulunan Kutsal Ruh Katedrali'nden (Karakol Katedrali) sadece on dakika uzaklıkta.

1904 yılında Hacı İbrahim adlı birinin girişimleri ve finansal desteği sayesinde Pekin'den getirilen usta mimar Ju-Si'nın öncülüğünde yapımına başlanan bu camiinin inşa edilmesinde sadece 20 usta çalışmış.Yapımından sadece 3 yıl sonra tamamlanan  (1907 yılında) camiinin en büyük özelliği ise; tek bir çivi bile kullanılmamış olması.


Camii toplamda 42 ahşap sütunun desteğiyle ayakta durmakta ve birden fazla katmanlı çatı süslerinde armut, üzüm, erik gibi çeşitli meyveler yer almakta.1929 yılından 1947 yılına kadar olan Sovyetler döneminde depo olarak kullanılan bu camii 1947 yılında tekrar açılmış ve camii olarak günümüze kadar hizmet vermeye devam etmiş.Bu camii aynı zamanda tarihi bir bir müze olarak görüldüğü için de çeşitli ülkelerden gelen turistlerin ilgisini çekmekte. Hatta öyle ki, camiide hizmet verenler Türkçe, Arapça, İngilizce, Rusça ve Kırgızca konuşarak size camiinin tarihini anlatabilmekte.Günümüzde bu camii, en büyük destekçisi olan Hacı İbrahim'in adını taşısa da, Dunganlılar (Çin kökenli Müslümanlar) tarafından inşa edildiği için halk tarafından Dungan Camii olarak adlandırılmakta. Hatta öyle ki, aynı bölgede yer alan başka bir camii de Tatarlar tarafından inşa edildiği için on yıl önce Tatar Camii olarak adlandırılmaya başlamış.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder