Isık-Köl (Göl) Gezisi #10 [Karakol: Ceti Ögüz ve Carılgan Cürök]


Kırgızistan'ın Isık Köl bölgesindeki Ceti-Ögüz (Yedi Öküz) dağları, Kırgızistan'ın önemli turistik yerlerinden biri. Yağmurlu bir günde gittiğim bu dağı maalasef uzaktan görme imkanım oldu.

 
Bulutların ulaşmak için yarışı girdiği Ceti-Ögüz Dağı'yla ilgili birde ulamış (Efsane) mevcut Kırgız edebiyatında.
Rivayete göre; bir kadının iki küçük çocuğu ve yedi tane de öküzü varmış. Bu kadın o kadar paraya düşkünmüş ki, inekleri şu anda dağın bulunduğu yere getirip şişmanlamaları için otlatmaya başlamış. Hayvanlar günden güne şişmanlıyor ve kadın da günden güne bunu görüp seviniyormuş. Birgün kadın çocuklarını bu tarlada ineklerle bırakmış ve başka ufak tefek işlerini halletmek için uzaklaşmış. Geri döndüğünde ise çocuklarının cansız bedeniyle karşılaşmış. Kadın hemen durumu anlamış. Meğer öküzler, kadının çocuklarını çiğnemiş. Bunun üzerine kadın feryatlar ederek ellerini yere (toprağa) vurmaya başlamış ve şöyle demiş: "Evletlarım öldükten sonra ne edeyim ben bu besili öküzleri? Evlatlarımı öldüren bu öküzler taş olsun." Bunun üzerine bu öküzler taş olmuş ve günümüzdeki bu dağlar aslında o besili öküzlermiş. 


Bu dağın hemen yanında bir dağ daha var. Bu dağın adı da: "Carılgan Cürök (Yarılmış Yürek, Parçalanmış Kalp)". Diğer bir adı ise; "Apanın Cürögü (Annenin Kalbi)". Gerçektende bu dağa baktığınızda bir kalbi andırmakta olduğunu ve iki parçaya bölündüğünü görürsünüz. 


Hatta dış yüzeyi de damarları anımsatmakta. Bu yüzden dağın da çocukları ölen kadının kalbi olduğu düşünülmekte.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder