Isık-Köl (Göl) Gezisi #6 [Ruh-Ordo: Geleneksel Baş Giysileri ve El Sanatları]

Kırgızistan'ın Isık Köl (Göl) Bölgesi'ndeki Çolpon Ata şehrinde yer alan Ruh-Ordo Müzesi'nin altıncı yazısından tekrar merhabalar.
Bu müzenin içinde dediğim gibi yok yok. Ruh-Ordo Müzesi'nin içinde Kırgız geleneklerini, sanatını, giyimini gösteren konferans salonu gibi kocaman bir salon yer almakta. Bu alana girdiğinizde sizi bir önceki yazımda bahsettiğim geleneksel kırgız evli olan boz-üy karşılıyor. Bunun dışında geleneksel motiflerin işlendiği keçeden halılar, eşyalar, resimler karşıladığı gibi bir de geleneksel kadın baş giysileri karşılıyor. Dilerseniz gelin birlikte bu kısma  bir göz atalım.


Marallar (Geyik), Kırgız edebiyatında, sanatında oldukça önemli bir yere sahip. Öyle ki, kırk boydan oluşan Kırgız halkının boylarının birinin adı: "Bugu", yani; "Maral". Belki de, marallara bu kadar değer verilmesinin sebebi Türklerin taş üzerine işlemiş olduğu çizimlere dayalıdır. Kim bilir? Maral başlarının altındaki halıya ise; "Şırdak" denilmeke. Boz-üylerin (Geleneksel Kırgız Evi) de vazgeçilmezi olan bu halıları Kırgızlar genellikle duvarlara süs amaçlı asıyor. Bu halıları aynı zamanda Anadolu'da da görmek mümkün.


Keçeden yapılmış Kırgız el işçiliğine dair birkaç örnek. Keçede olsa, motiflere baktığınızda Boz-üyleri ve Manasçıları görebilirsiniz.


Şahinler Kırgızlar için çok önemli. Kırgızlar bu hayvanları avcılık için kullandığı gibi düşmanın yerini tespit etmek için de kullanmakta. Gerçi günümüzde bu şahinler oyuncak yerine koyulmaya başlamış. Para veren turistlerin ancak koluna konduruluyor.


Dediğim gibi, marallar Kırgızlar için çok önemli. Bu tablolarda da bunu açık bir şekilde görebilirsiniz.


Kırgızistan her ne kadar dağlarıyla bilinse de, yeşil doğasıyla da ünlü. Bu durum resimlere de yansımış. Bu resimde olduğu gibi. Bu arada resim duvara yapılmış durumda. Sadece etrafına çerçeve görünümü verilmiş.


Bunlar zannedersem şırdaklar ama bazılarının neden çerçevelmiş olduğunu bilmiyorum.Bu resim de yine yukarıda bahsettiğim gibi Kırgız sanatını oluşturan dağları göstermekte ve yine duvara çizilmiş bir resim. Öyle ki, bir duvarı tamamen kaplamış durumda.

"Geleneksel Baş Giyimler Müzesi : Kırgızın Geleneksel Baş Giyimi"
Bu alan içerisinde yer alan başka bir kısım. Zannedersem bu bölüm belli süreler içerisinde değişerek yerine başka şeyler koyuluyor.


Bunlar Kırgız kadınının bu zamana kadar kullanmış olduğu baş giysisi. Bu giyimler kumaşın kat kat başın etrafına sarılmasıyla oluşuyor. İlk önce başa başka bir başlık takılıyor ve daha sonra kumaş bu başlığın etrafına sarılıyor. Böylece başlığın düzeni bozulmamış ve baş giyimin üst kısmındaki genişlik sağlanmış oluyor. Günümüzde bu baş giyimi giyenlerin sayısı oldukça az. Yaşlılar giyor çoğunlukla desek daha doğru olur herhalde. Bunun dışında bazı Kırgızlar bu baş giyimleri özel bir gün olduğunda giyiyor. (Yaşlı-Genç ayırmaksızın.)


Buda kısa bir video. Umarım beğenirsiniz... İyi seyirler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder