Isık-Köl (Göl) Gezisi #4 [Ruh-Ordo: Çıngız (Cengiz) Aytmatov Müzesi]

Isık-Köl (Göl) bölgesindeki Çolpon-Ata şehrinde yer alan Ruh-Ordo gezimiz tüm hızıyla devam ediyor. Bu kültür ve medeniyet merkezi hakkında yazacak o kadar çok şey var ki, yaz yaz bitmiyor.

O yazılması gereken yerlerden biri de Çıngız (Cengiz) Aytmatov'a ayrılmış kısım. Bu kısımda Cengiz Aytmatov'a ait bir müze, Cengiz Aytmatov ile hatıra fotoğrafı çektirebileceğiniz bir heykel ve yine Cengiz Aytmatov'un romanlarındaki baş karakterlerin heykelleri yer almakta. Dilerseniz şimdi onlara birlikte bir göz atalım ve daha sonra da sizin için çektiğim tanıtım videosunu izleyelim.

Not: Videoda yer alan eser heykellerine bu yazımda yer verilmemiştir. Bunun için yazı sonunda bulunan videoyu izlemenizi rica ederim. Bu eserler videoda yer almamaktadır, çünkü: bu heykellerin Cengiz Aytmatov'un eserlerindeki karakterler olduğunu ilk başta anlayamadığım için videoda da yer vermedim.


"Kıyal menen Süzüü (Hayalle Yüzmek)"


"Börüü Enenin Uuluşu (Kurt Annenin Uluması)"


"Boroonduu Çakan Beket ( Küçük Fırtına İstasyonu)"


"Mankurttun Cebesi (Mankurtun Yayı)"


Bu da Cengiz Aytmatov ile hatıra fotoğrafı çektirmeniz için yapılmış bir heykel.


Cengiz Aytmatov Müzesi'ne girerken sizi böyle bir kapı karşılıyor. İçerisiyse yine Kırgız kültürünü yansıtan ayrı bir cennet. Odanın hemen ortasında BM toplantısını temsil eden bir masa var. Masanın tam ortasında ise Boz-Üy'ün (Geleneksel Kırgız Evi) tündüğü (çatıdaki desen) yer almakta. Bu tündüğün etrafında ise çeşitli ülke bayları var. Türk bayrağını da hemen bu masada Kırgızistan ile Kazakistan bayrağının arasında görebilirsiniz.


Duvarlarda ise Kırgız geleneğini, töresini görebilir ve önemli kişileri bulabilirsiniz.


Kırgızlarda sadece evin en büyüğü sakal uzatabilir. Evin küçükleri sakal uzattığında bu durum diğer kişilerce ayıplanır.


%93- %97 gibi bir alanının dağlık olduğu bildiğimiz Kırgızistan'ın sanatında, kültüründe dağ görmezsek olmazdı değil mi?


Kırgız kadını evde oturmaz. O bir annedir, o bir savaşçıdır, o aynı zamanda kahramandır. Kırgız geleneğinde Kurmancan Datka filminden izlediğim kadarıyla şöyle bir durum söz konusu: Kızlar belli bir yaşa kadar saçını uzatıyor ve evleneceği zaman çeyiz sandığını kilitleyip anahtarını da örmüş olduğu saçlarının ucuna bağlıyor. Damat ise; evlendikten sonra bu anahtarı gelinin saçındaki örgüleri açarak alıyor.


En üstte yer alan resimde ünlü Manasçı Sayakbay Karalaev'i görebilirsiniz. Bugünkü Manas Destanı bu ulu manasçının aytımıyla (söylemesiyle) oluşmuştur. Sağ taraftaki ise; Cengiz Aytmatov. Diğer iki kişinin kim olduğunu bilmiyorum maalasef


Resmin üstünde "Yazar-Kendi devrinin aynasıdır" yazmakta. Gerçekten muhteşem bir sanat örneği.

Böylelikle bu alandaki gezimi de tamamlamış oluyoruz. Şimdi sizi çekmiş olduğum video ile baş başa bırakıyorum. İyi Seyirler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder