Isık-Köl (Göl) Gezisi #3 [Ruh-Ordo: Dini Şapeller #2]

Isık-Köl Bölgesinin Çolpon-Ata şehrine yaklaşık 1 KM. uzaklıktaki  Ruh-Ordo kültür ve medeniyet alanında yer alan Dini Şapeller gezimiz ikinci bölümüyle devam ediyor.
Hristiyanlık Şapeline giderken bizi Bürkütçü (Şahinci) adlı yapı karşılıyor. Bu yapı aslında bir kaya ve üstüne şahinci tasvirleri işlenmiş.


Kırgızlar için at ne kadar önemliyse şahin de o kadar önemli. Şahinler sayesinde düşmanlarının ve avlarının yerlerini kolaylıkla tespit edebiliyor ve ona göre önlem alabiliyorlar. Bugün de hala şahin bakan ve bunları para kazanmak için kullanan insanları görmeniz mümkün.
〄HRİSTİYANLIK ŞAPELİ〄

Hristiyanlık şapelinin üstünde ve kapısında dinin simgesi olan haçı görmek mümkün. Şapelin girişinde ise bizi kılıç tutan bir bayan heykeli karşılıyor.


Kılıç tutan bayanın adı: Jeanne d'Arc. Askeri bir lider ve azizedir. 16 yaşında erkek kıyafeti giyerek savaşa katılmış ama 19 yaşında bu ortaya çıkınca diri diri yakılmış biri kendisi.

 
Bu incil de, içeride yer alan objelerden biri sadece. Diğer şapellerin aksine bu şapeldeki kitaplar kilit altına alınmış. Yukarıdaki resimde ise Hz. İsa'nın çarmıha gerilmiş halinin yer aldığı bir haçı ve ucunda haç bulunan dua tesbihlerini görmeniz mümkün.Hristiyan şapelinin içinde yukarıdaki resimleri görmeniz mümkün. Bunların dışında birde Papa'nın resmini görebilirsiniz.

〄ORTODOKS ŞAPELİ〄

Dini sembollerin bizi karşıladığı şapelin içinde yine Azizler ve Azizelerin tasvir edildiği tablolar yer alıyor.Ahşap oymacılık Ortodoks şapelinde de yine kendini göstermiş durumda. Hatta bu şapelde çeşitli figürlerde, küçük, fantastik oyma örneklerini görebilirsiniz.
  

Bu ahşap işçiliklere bayıldım. Sırf bu işçiliklere sahip olmak için bile yurtdışına çıkılır. Şapelin çeşitli yerlerinde de din alimlerinin resimleri yer alıyordu bu arada. 

〄İSLAM (MÜSLÜMANLIK) ŞAPELİ〄
 
Ruh-Ordo'nun beşinci ve son şapeli İslam şapeliydi. İslam şapeli haliyle diğer şapellere göre dinimizin gereği olarak daha sade tutulmuştu. Şapelin üstüne de İslamiyetin sembolü olan hilal konulmuş.


Duvarlarda resim yerine muhteşem iki halı örneği yer alıyordu.Yere ise seccade niteliğinde bir halı serilmişti ama büyüklüğü itibariyle açıkçası seccadeyle pekte alakası yoktu.


Duvara birde Bismillahirahmanirahim yazısı eklenmiş.


Birde böyle cam kutu içinde muhteşem bir çini örneği görmeniz mümkün İslam şapelinde.


Bu bölüm islamın gereği olarak oldukça sade tutulmuş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder