Isık-Köl (Göl) Gezisi #2 [Ruh-Ordo: Dini Şapeller #1]

Isık-Köl Bölgesinin Çolpon-Ata şehrine yaklaşık 1 KM. uzaklıkta bir kültür-medeniyet alanı Ruh-Ordo. Buraya gezmek yetmez anlamak ve anlatmak gerek. 400 Som (20,75 TL) giriş ücreti olan bu yer her kuruşunu hak ediyor. Tabii ben öğrenciyim diyerek o ücreti zar zor 300 soma (15,50 TL) indirttim ama olsun.


Saat 16:00'da gittiğim Ruh-Ordo normalde 17:00'da kapanıyordu ama sağolsunlar çıkan diyen olmayınca bende 18:30'a kadar arkadaşlarımla birlikte bu muhteşem alanı dolaşma fırsatı bulup bol bol fotoğraf çektim. Bize girişte kısa süreliğine tanıtım amaçlı bir bayan eşlik etti. Genç bayan bu kısa süreli tanıtımını üstelik Türkçe yaptı.


Video rüzgar dolayısıyla biraz kötü olmuş ama yine de yüklemek istedim. Videoyu izlemezseniz de en azından bize Türkçe tanıtım yapan o kızın kim olduğunu görebilirsiniz.

Videodaki bayan yanımızdan uzaklaştıktan sonra hemen sol taraftımızda yer alan Budist şapeline girerek Ruh-Ordo gezimize başlamış olduk. Şapelin girişinde bizi Buddha heykeli karşıladı.


Gautama Buddha hakkında bildiklerim onun da bir peygamber olduğu yönünde. Hayat Tarih gazetesi adlı baya eski koleksiyonluk kitabım var ve o kitapta Buddha'nın aslında bir peygamber olduğu, incir ağacı aldında peygamberlik geldiği ve Asya'ya gönderilen bir peygamber olduğu yazmakta.

〄BUDİZM ŞAPELİ〄

Budizm şapeline girdiğinizde bu ilginç heykeller karşılıyor:


Budist keşişinin altında yer alan ahşap kutu üzerindeki ejderha desenine dikkat. Müthiş bir işleme örneği.


Bu tanrı tasvirinin Tayvan veya Taylan'a ait olduğunu düşünüyorum çünkü: heykelin bir elinde fare, bir elinde salyangoz kabuğu ve boynunda da yılan yer alıyor.

 

Şapelde yer alan diğer heykeller. Sol başta yer alan ahşap heykelin Konfüçyüs olduğunu düşünüyorum. Ortadaki ahşap heykel de yine o veya bir öğrencisi olabilir. Her iki heykelinde ağaç oyma yöntemiyle yapılmış olmasına bayıldım. Her ikisi de muhteşem birer sanat örneği bence.

Duvarlarda ise bu resimler yer alıyordu:

 

Kapıdan çıktığımızda ilk iş olarak biraz ilerideki çanın yanına gidiyorum.


Bu çan Güney Kore'den gelmiş ve ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş. Çana dilediğiniz gibi dokunabiliyorsunuz. Öyle ki, bir batıl inanç bile oluşmuş. Bir dilek dileyip çanı çalarsanız dileğiniz gerçekleşiyormuş. Bende dilek bol olduğundan bol bol çaldım.


Bu arada çanın hemen tepesinde bir ejderha ve üstünde de üç tane peri yer almakta. Büyük ihtimalle bunlarda dileğimizi gerçekleştirecek perilerdir.
〄YAHUDİLİK ŞAPELİ〄

Yahudilik şapelinin hemen tepesinde ve kapısının üstünde dinin simgesi olan Davut Yıldızı yer almakta.


İçerisi ise yine birbirinden ilginç nesnelerle dolu.


Kitabın üstünde bu dinin en yaygın olduğu yerin adı, yani İsrail yazıyor.


Yedi gözlü şamdan... Yine Yahudilik mezhebinin sembollerinden. Hemen yanında ise Yahudilerin kutsal kitabı olan Tevrat yer alıyor.Bu ayin / vaaz masasının  hemen üstünde eski bir kitap yer almakta. Dilini anlamadığım için Tevrat olduğunu düşünüyorum.


 O kitaptan bir sayfa.


Duvarlarda ise yine dini temsil eden resimler yer almakta.Duvar dibinde ise; Sokrates'in ağaç oyma tekniğiyle yapılmış bir büstü var. Açıkçası kendisinin Yahudi mezhebinden olduğunu, daha doğrusu herhangi bir mezhep anlayışına sahip olduğunu bilmiyordum.


Böylelikle iki şapele yapmış olduğum gezimi tamamlıyorum. Kalan üç mezhep hakkındaki yazımı da  Isık-Köl (Göl) Gezisi #2 [Ruh-Ordo: Dini Şapeller #2] başlığı altında bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder