Isık-Köl (Göl) Gezisi #11 [Karakol: Ak Suu]


Kırgızistan'ın Isık Köl (Göl) Bölgesi'ndeki Karakol şehrinde yer alan Ak-Suu, sıcak su kaynaklarıyla ünlü bir yer. Yıllardır turistlerin ilgi odağı olmuş bu yerin etrafına çeşitli konaklama yerleri de yapılmış. Tabii ki bunların çoğunluğu da hamam ve sauna niteliğinde. Aşağıda gördüğünüz yerde o bölgede yer alan nehirin üstüne yapılmış boz-üy (Geleneksel Kırgız Evi) şeklinde bir seyir alanı. Kafes gibi yapılmış bu yerin içine masalar da yerleştirilmiş. Dilerseniz bu manzara eşliğinde hoş bir yemek yiyebilirsiniz.
Taksicimiz Azat, benim gibi 24 yaşında. Bize yol boyunca oldukça yardımcı olduğu gibi bizi Bişkek'e uğurlarken de otobüs şoförüne konuklarım diyerek bize karşı iyi davranılmasını rica etti. Gerçekten kendisi çok ama çok iyi bir insandı. Bizimle fotoğraf çektirdi, fotoğrafımızı çekti ve gezmemiz gereken yerlere bizi götürdüğü gibi kendisi de bir şeyler ekledi. Umarım ileride yine karşılaşma fırsatı buluruz kendisiyle.


Bu boz-üyler, yukarıda bahsettiğim seyir alanının üst kısmında yer almakta. O alana inen merdivenlerin diğer ucunda böyle boz-üy şeklinde konaklama yerleri ve lokantalar yapılmış. Dilerseniz bu alanlarda belli bir ücret karşılığında yemek yiyip konaklayabilirsiniz.


Baldarım (Çocuklarım). Bu çocuklar bu yeri işleten bayanların çocukları aslında. Sağ olsunlan kendileriyle fotoğraf çektirmek istediğimi belirtince hemen kabul ettiler.


Kapının arkasındaki utangaç çocuğa dikkat. Ne kadar ısrar ettiysem de fotoğrafını çektirmeyi kabul etmedi ama, ben yakaladım tabi.😏


Yol boyunca bizi böyle sarp kayalıklar ve eşsiz orman manzaraları karşıladı.
"Doğayı severseniz doğa da sizi sever!" anlayışı burada gerçekten yaygın bir durum.Bu da terk edilmiş eski bir konaklama yeri. Eskiden turistler buraya gelip hem konaklar, hem de sıcak suya girerek şifa ararlarmış.Evet, yaklaşık iki haftadır yazmış olduğum Issık Göl yazılarımın da böylece sonuna gelmiş bulunmaktayız. Şunu belirtmeliyim ki, eğer yolunuz buralara düşerse benim gibi aptallık edip de sadece 2-3 gün kalmayın bu bölgede. Daha çok vakit ayırıp doya doya gezin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder