Oş Pazar ve Kırgızistan'dan İnsan Manzaraları

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bilinen ve gidilen en büyük pazarların başında Oş Pazar ve Orta Asya'nın en büyük pazarı olan Dordoy Pazarı geliyor. Öyle ki halk arasında size gerek olan bir şeyi sorduğunuzda duyacağınız en muhtemel cevap 'Oş Pazarda vardır" olacaktır. Dün bende birkaç Türk arkadaşımı yanıma alarak Oş pazara gittim ve oradaki pazarcılarla sohbet ettim. Sağolsunlar bizi çok iyi karşılayıp rahatça fotoğraflarını çekmemize de izin verdiler. İşte fotoğraflarla Oş pazar ve Kırgızistan'dan insan manzaraları.


Oş Pazar'a girişte sizi böyle bir kapı karşılıyor ama kapıya göstermelik desek yeridir. Bu kapının sağı, solu, arkası, önü hep alışveriş tezgahlarıyla dolu. Bu tezgahlarda aklınıza gelen herşeyi bulabilirsiniz. Elektronik aletler, ilaçlar, yiyecekler, giyecekler, hediyelik eşyalar, baharatlar, hırdavatlar. Yani yok yok. Bu arada bu pazarı Türk pazarlarından ayıran özellik ise pazarın haftanın yedi günü açık olması.

Oş pazardaki hediyelik dükkanlarından birinden çektiğim bu fotoğraflarda Kırgız el sanatının örneklerini görmeniz mümkün. Geleneksel çantalar, bebekler, çiçekler, ahşaptan yapılmış duvar tabakları ve daha nicesi... Dükkan sahibi teyzemiz Turnahan: 'güzel çıkmıyorum' diyerek fotoğrafını çektirmedi ama dükkanın içini çekmemıze sağolsun izin verdi.


Pazara girişte bizi bu arçacı teyzemiz karşıladı. Arça dediğimiz aslında bildiğiniz çam ağacının dalı. Kırgızlar bu dalları Nevruzda evin içinde yakıp gezdirerek evdeki kötü enerjiyi uzaklaştırdığı düşünüyor. Aynı şey bir ailenin ilk çocuğu doğduğunda çocuğun beşiği için yapılıyor. Bu beşik genellikle Anadolu'da kullanılan tahta beşiklerimize benziyor.Oş pazardaki kuruyemiş tezgahlarından görüntüler. 


Oş pazardan bakliyatçı bir teyzemiz. Teyzemizin fotoğrafını çekmek isteyince sağolsun severek kabul etti. Bakliyat tezgahında makarna, mısır, yağ, çay, konserve dışında aklınıza gelen her türlü kuru bakliyatı da bulabiliyorsunuz.Kırgızlar tatlı şeyleri gerçekten çok seviyor. Öyle ki, çörek otlu bir ekmeği tuzlu diye sevinerek alıp eve geldiğinizde içinde çikolata çıktığını görebilirsiniz. Ya da bakkallarda ekmek arası krem şanti satıldığını görebilirsiniz. Hal böyle olunca Oş pazarda bayram şekerleri, çikolata ve kurabiye satan birileri olmasaydı olmazdı değil mi? Bu teyzemizde onlardan biri.Hazır tatlılardan söz açılmışken Kırgızların geleneksel tatlılarına değinmezsek olmazdı. Fotoğrefta görmüş olduğunuz tatlıların hepsi şerbetle hamur kızartması. Satıcılar bayandı ama fotoğraf çektirmek istemedikleri için bende eşleri olan bu abilerle fotoğraf çekmek istedim. Sağolsunlar beni geri çevirmediler. Bu arada renkli olmalarının sebebi gıda boyası. İki yıldır Kırgızistan'da yaşamama rağmen bende yeni görüyorum böylelerini.Kırgızların hep tatlı şeyler yediğini düşünmeyin! Tatlıyı ne kadar severlerse sevsinler "Kurut" adlı bu geleneksel ve aşırı tuzlu yiyecekten vazgeçemiyorlar. Bu arada lezzet olarak genellikle Doğu'da yer alan şehirlerimizdeki bir peynirine benziyor diyebilirim. Hani suya koymadan yenilemeyen aşırı sert ve tuzlu peynire. Kırgızlar bu kurutu yapmak için şu aşamaları kullanıyor: ayran, pütürleri kalacak şekilde süzülür ve birkaç gün bekletildikten sonra hafifçe sertleşmeye başlar, daha sonra katılaşan bu pütürtüler tuz karıştırılarak şekil verilir ve kurutulur. Böylelikle kurut hazırlanmış olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder