"Kırgızistan ve Geleneksel Yemekler Restoranı"

Merhaba,
İlk yazıma kendimi tanıtmakla başlamıştım ve nihayetinde Kırgızistan'a döndükten sonra yayın hayatıma başlayabiliyorum. Bu ilk yazımda sizi Kırgızistan'daki geleneksel bir lokantaya götürmek istiyorum. Aslında geleneksel dediğimde direk Kırgız geleneksel yemekleri gelmesin aklınıza. Uygur ve biraz da Dungan geleneği var bu yazımda.


Kırgızlar genel olarak çaylarını çını dediğimiz küçük kaselerde içerler ve yemeğe bazen çay içerek başlarlar. Bizde yemeğe başlamadan önce çay siparişi verdik. Yalnız çınılarımız oldukça büyüktü. (Neredeyse bir çorba kasesi kadar.)


Ondan sonra yemeklerimiz geldi ve 4 arkadaş ortaklaşa sipariş ettiğimiz bu güzel yemekleri yemeğe başladık. Sağ-üst köşedeki yemeğin adı: "Aşlanfu" (Yanlış telafuz ediyorsam özür dilerim) ve geleneksel bir Dungan yemeği. Açıkçası ben pek beğenmedim. Sol taraftaki yemek ise; Kırgızların en meşhur yemeği olan: "Beş Parmak" ya da diğer adıyla "Narın". Normalde cılkı dediğimiz at etiyle yapılıyor ama, ben at eti yemediğim ve yemeği düşünmediğim için; iki seçenekten biri olan inek etini tercih ettim. Diğeri ise; koyun etiydi. Tat olarak makarnalı et haşlaması gibi birşeydi. Arkadaşlarımın dediğine göre güzel yapamamışlar ama benim ilk denemem olduğu için beğendim. En alttaki yemek ise; Uygurların geleneksel yemeği olan Lagman ya da, Lavman. Gerçekten beğenerek yedi ve yine gidip yemek istiyorum. Arkadaş grubu olarak bu yemek bize yetmedi diyebilirim. Müthiş bir tadı var. Eğer yolunuz bir Uygur mutfağına düşerse mutlaka deneyin. Tabi bu kadar güzel olur mu bilemiyorum.

Bunun dışında birde görselde yer almayan Kırgız mantımız vardı ki, yine denenmesi gereken lezzetlerden diyebilirim. 4 kişilik arkadaş grubu olarak 745 Som gibi bir para ödedik. Bu da Türk Lirasında yaklaşık olarak 30-35 TL'ye tekabül ediyor.

2 yorum:

  1. Merhabalar. Yemekten önce çay içmek ne ilginçmiş öyle.:) Fiyatında oldukça uygun olduğunu düşünüyorum. Paylaşımlarınızı merakla bekliyorum. :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim ve çok ama çok geridönüş yaptığım için de bir o kadar özür dilerim. Blog arayüzü değiştiği için maalesef yorumunuzu geç farkettim. Gerçekten çok özür dilerim.

      Sil